2023 seçim sandık görevlisi ücreti ne kadar? Sandık görevlisi başvuruları nasıl ve nereye yapılır?

Sandık görevlisi ücreti; Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Sandık kurulu vazifelileri 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan seçimler öncesi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenecek. Pekala, sandık vazifelisi fiyatı ne kadar, kaç TL? İşte, 2023 cumhurbaşkanı seçimlerinde sandık vazifelisi olma kaideleri…

Sandık vazifelisi müracaatları ile seçim sandık vazifelisi fiyatı seçimlere kısa bir müddet kala pek çok kişinin gündeminde yer alıyor. Seçimlerin yapılacağı 14 Mayıs öncesi, seçimlerde misyon alacaklar müracaat süreci ile ilgili ayrıntıları merak ediyor.

2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleri için geri sayım devam ederken, YSK’nın seçim takvimi de işlemeye devam ediyor. Gözler 14 Mayıs’a çevrildi. Pek çok kişi de seçimlerde misyon almak ve sandık vazifelisi için müracaat yapmak istiyor. Şimdiden, seçim vazifeli fiyatları de merak konusu oldu. Pekala, Seçim misyonlu fiyatları muhakkak oldu mu? Seçimlerde vazife alacaklar nereye müracaat yapacak? İşte 2023 seçim sandık vazifelisi fiyatı ile ilgili detaylar…

2023 SEÇİM SANDIK VAZİFELİSİ FİYATI NE KADAR?

YSK seçim süreci ile ilgili çalışmalarına devam ederken, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlerde misyon alacak sandık vazifelisi müracaatları için pek çok kişi araştırma yapıyor. 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlerde vazife alacak sandık vazifelisi fiyatları şimdi açıklanmadı.

2019 yılında seçimde sandık misyonlu fiyatları şu haldeydi:

Başkan ve Üyeler: 261,00 TL

Siyasi Parti Temsilcileri: 130,00 TL

SEÇİM VAZİFELİSİ MÜRACAATLARI NASIL VE NEREYE YAPILIR?

Sandık vazifelileri çeşitli kategorilere ayrılıyor. Birincisi, siyasi partilerin belirlediği sandık görevlileridir. Siyasi partiler, seçime girecekleri bölgedeki sandık görevlilerini belirlemek için Yüksek Seçim Konseyi’ne müracaatta bulunurlar. Bu müracaat, belirlenen şahısların isimlerinin ve öteki bilgilerinin yer aldığı bir formun doldurulmasıyla gerçekleştirilir.

Siyasi partilerin sandık görevlileri seçimi internet üzerinden yapılmaz. Müracaatların direkt Yüksek Seçim Konseyi’ne yapılması gerekmektedir. Seçimlerde vazife yapmak isteyenlerin, ilgili siyasi partiye başvurarak bu vazifesi üstlenmeleri mümkündür. Fakat son karar YSK’ya aittir ve seçim öncesi YSK tarafından belirlenen sandık vazifelileri seçim günü vazife yapmaya hak kazanırlar.

Herhangi bir siyasi parti üyeliğine sahip olanlar sandık vazifelisi olamıyor ama müşahitlik yapabiliyor.

SEÇİMLERDE MİSYON ALACAKLARDA ARANAN KAİDELER NE?

İdare amirleri, zabıta amir ve memurları, Askeri Ceza Kanunu’nun 3. unsurunda yazılı (sivil memurlar dâhil) askeri şahıslar, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve adaylar sandık konseylerine seçilemezler.

Bununla birlikte sandık vazifelisi olmak için gerekli kurallar arasında

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

18 yaşını doldurmuş olmak,

Herhangi bir siyasi parti üyeliğine sahip olmamak üzere koşullar bulunmaktadır. Lakin müracaatların başlayacağı devirde sandık vazifelisi olma kaideleri için seçim şuralarının son dakika duyuruları takip edilmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir