AB ülkelerinden Rusya’ya yeni yaptırımlar

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Rusya’ya yeni yaptırımlarda anlaştı.

AB Dönem Başkanı İsveç’in resmi sosyal medya hesabından, “Bugün, AB ülkelerinin büyükelçileri Rusya’ya yönelik 11’inci yaptırım paketi üzerinde anlaştılar.” paylaşımı yapıldı.

Paylaşımda, “Paket, yaptırımların atlatılmasına karşı koymayı amaçlayan önlemleri ve listelenecek bireyleri içeriyor.” ifadesi kullanıldı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de hususla ilgili açıklamasında, “11’inci yaptırım paketimizle ilgili siyasi muahedeyi memnuniyetle karşılıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Yaptırımların, ek ihracat kısıtlamaları ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “savaş makinesine” bir darbe daha indireceğini belirten von der Leyen, Kremlin’i destekleyen kurumların da maksat alındığını kaydetti.

Von der Leyen, mevcut yaptırımlardaki boşlukları kapatarak Rusya’nın kısıtlayıcı önlem uygulanan eserlere erişimini önleyeceklerini tabir etti.

Yeni yaptırım paketinin bütün detayları ise şimdi paylaşılmadı.

MEVCUT YAPTIRIMLARIN DELİNMESİNİ ÖNLEMEYE ODAKLANIYORDU

AB’nin Rusya’ya yönelik hazırladığı 11’inci yaptırım paketi, mevcut yaptırımların delinmesini önlemeye ve yaptırımlardaki boşluları gidermeye odaklanıyordu.

Paket, Rusya’ya gönderilmesi yasak eserler listesini genişletiyor, bu eserlerin 3’üncü ülkelerden geçmesini de önleyecek ögeler ile yaptırımların etrafından dolaşılmasıyla uğraş etmek için yeni bir araç kurulmasını içeriyordu.

AB, şimdiye kadar, Rusya’ya yönelik 10 yaptırım paketini hayata geçirdi.

Bu çerçevede, Rusya’ya yönelik ticaret, finans, petrol ve kömür de dahil güç, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks eserler ile altını da içeren geniş yelpazeye yayılmış kısıtlamalar uygulandı. Binin üzerinde kişi ve 200’den fazla kurumun mal varlıkları donduruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir