AB’den Kosova için uyarı

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kosova’nın kuzeyinde gerginliğin artmasının akabinde Kosova ve Sırbistan önderleri ortasında üst seviye bir toplantı yapılması için çalıştığını belirterek, Avrupa’nın yeni bir çatışmayı kaldıramayacağını söyledi.

Borrell, Karadağ Cumhurbaşkanı Jakov Milatoviç ile Brüksel’deki görüşmesi öncesinde Kosova’nın kuzeyinde gerginliğin artmasına yol açan olaylar hakkında açıklama yaptı.

AB’nin şiddet içeren tüm hareketleri kınadığını belirten Borrell, NATO’nun Kosova Barış Gücünü (KFOR) desteklediklerini bildirdi.

Borrell, Kosova Başbakanı Albin Kurti bu sabah, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic ile de dün gece telefon görüşmeleri yaptığını söz ederek,

“Her iki tarafa da hemen ve ön şartsız biçimde gerginliğin düşürülmesi için gerekli önlemleri almaları davetinde bulundum. Her türlü tek taraflı adımdan kaçınılmalı, sükunet tekrar tesis edilmelidir.”

dedi.

Yeni bir çatışmayı kaldıramayız

Bunun için birinci etapta Kosova’nın kuzeyindeki belediyelere Kosova polisinin operasyonlarının durdurulmasını, Sırp protestocuların da geri çekilmesini beklediklerini kaydeden Borrell, şunları söyledi:

    “AB tarafların sorumlu davranmasını ve Kosova’nın kuzeyinde vatandaşların güveliğini garanti altına alan bir ortamı sağlayacak kalıcı tahlil bulunması için hemen AB’nin kolaylaştırıcılığındaki diyaloğa dönmelerini, olağanlaşma yolundaki yeni muahedenin uygulanmasının yolunu açmalarını beklemektedir. Bunun için acil bir üst seviye toplantı düzenlemek üzere çalışıyorum. Güvenlik ve savunmadan sorumlu genel sekreter yardımcım Charles Fries’in bu emelle Kosova’ya gitmesini istedim ve kendisi şu anda Kosova’da.”

Borrell, tıpkı vakitte AB üyelerinin bahisle ilgili bilgilendirildiğini ve bugün alınabilecek mümkün önlemleri görüştüklerini aktardı ve

“Avrupa’da yeteri kadar şiddet yaşandı. Yeni bir çatışmayı kaldıramayız. Sözlerimin dinlenmesini ve insanların buna nazaran davranmasını ümit ediyorum.”

biçiminde konuştu

Kosova’daki gerginlik

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların ağır olduğu Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç belediyelerinde 23 Nisan’da yapılan mahallî seçimlerin kazanan Arnavut belediye liderlerinin misyona başlaması 26 Mayıs’ta Kosovalı Sırplar tarafından protesto edilmişti.

Bölgede protestoların sürmesi üzerine Kosova polisi ve Kosova’daki Barış Gücü (KFOR), belediye binalarını tel örgülerle çevirmiş ve bölgedeki işçi sayısını artırmıştı.

Arnavut belediye liderlerini korumak için bölgeye gönderilen Kosova polisi ile Kosovalı Sırplar ortasında arbede yaşanmış, 29 Mayıs’ta da belediye binalarını koruyan KFOR askerleriyle Kosovalı Sırpların karşı karşıya gelmesi sonucu 30 KFOR askeri yaralanmıştı.

Sırbistan da ordusunu Kosova hududuna yerleştirme kararı almıştı.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir