ET FİYATLARI GÜNCEL! Et ve Süt Kurumu’nun Ramazan ayı et fiyatı belli oldu! Kıyma fiyatı.. Kuşbaşı fiyatı..

Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) Ramazan ayı fiyatları muhakkak oldu. ESK Genel Müdürü Mustafa Kayhan, “MAP (modifiye atmosfer paketleme) ambalajlı 1’er kilogramlık kıyma ve kuşbaşı vereceğiz. Kıymanın kilogramı 140 lira, kuşbaşının kilogramı da 150 liradan market raflarında satılacak” dedi.

Kayhan, aylar öncesi ramazanda fiyat hareketliliği olabileceği değerlendirmesini yaparak kimi önlemler aldıklarını aktardı. Kayhan, “Ramazan boyunca piyasaya sunulmak üzere 8 bin 500 ton karkas ve 40 bin baş da kısma hazır büyük baş hayvan alım kontratı imzaladık. Bunlar ramazan ayı boyunca giriş yapacak ve biz bunu piyasaya arz etmek suretiyle piyasada oluşan fiyatları dengeleyeceğiz” diye konuştu.

KIYMA FİYATI NE? KUŞBAŞI FİYATI NE?

İstanbul özelinde de önlemler aldıklarını bildiren Kayhan, “İstanbul’da kasap esnafına 72 bin kilogram, endüstriye 100 bin kilogram ve perakende zincir marketlere de 76 bin kilogram karkas et verdik. Ama geçen hafta İstanbul Besin ve Muhtaçlık Hususları Perakendecileri Derneği ile bir toplantı yaptık. Kendileriyle taleplerine istinaden yapabileceklerimizi değerlendirdik ve nihayetinde bir karar aldık. İstanbul’da faaliyet gösteren ve kasap reyonu olan market zincirlerine karkas et vereceğiz. Onlar da ramazan ayı boyunca tüketicilerimize kıymayı 190 liradan, kuşbaşı eti de 210 liradan satacaklarını taahhüt ettiler. Bu program bugün itibariyle başlıyor” tabirlerini kullandı.

Kayhan, et fiyatlarına yönelik beklentilerle ilgili şunları kaydetti:

“Türkiye’de kırmızı etin üçte biri İstanbul’da tüketiliyor. Bu etin de büyük çoğunluğu Anadolu’dan gidiyor. İstanbul pazarına ağır arz sağladığımız vakit Anadolu’da da rahatlama olacaktır. Lojistik maliyeti de fiyata eklenmemiş olacaktır ve münasebetiyle fiyatlar makul düzeye dönecektir. Ayrıyeten yurt genelinde Tarım Kredi Market zincirleri ve ESK satış noktalarının da makul fiyatla eser sağlaması da bu sürecin kıymetli bir modülü olacaktır. ESK’nin piyasaları takip ve gereksinim nispetinde eser ikame operasyonları fiyat istikrarı sağlanıncaya kadar devam edecektir. ESK de kendi satış noktalarında satışa sunulan kıyma ve kuşbaşı ölçüsünü iki katına çıkaracaktır. ESK fiyatları da kıyma için 119 lira, kuşbaşı için 129 lira olarak belirlenmiştir.”

KIYMA FİYATI NE? KUŞBAŞI FİYATI NE?

Kayhan, ülke genelinde yürütülecek çalışmaya ait de bilgi vererek, “Bir de Türkiye genelinde Tarım Kredi Market zincirleri ile bir protokol imzaladık. Bu protokol kapsamında bugünden başlayarak verdiğimiz eserlerin ölçüsünü aylık en az 600 tona çıkararak, MAP ambalajlı 1’er kilogramlık kıyma ve kuşbaşı halinde vereceğiz. Burada da kıymanın kilogramı 140 liradan, kuşbaşı da 150 liradan market raflarında satılacak. Tarım Kredi Market kümesi da burada rastgele bir kar gayesi gütmüyor. Biz kendilerine yüzde 6 iskonto yapıyoruz, bu da lojistik ve sunum hizmetlerini lakin karşılıyor. Biz de maliyetinden vereceğiz. Bu ölçü muhtaçlığa nazaran daha da artırılabilir. Şu an planladığımız aylık en az 600 ton. Bu da aslında kıymetli bir sayı. Bununla bir arada yeniden bu taahhütlerle gelecek olan market kümeleriyle bu cins muahedeleri yapacağız. Bütün çabamız öncelikle ramazan ayı boyunca ve sonrasında ise nizamlı olarak piyasada fiyat istikrarını oluşturarak, tüketicimizin uygun fiyattan et alabilmesini sağlamaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir