İki partiden kadın vekiller birleşti, kürtaj yasağına engel oldu

ABD’nin Güney Carolina eyaletinde, Cumhuriyetçi Parti’nin eyalet senatosunda oylanmak üzere sunduğu yasa tasarısı bayan senatörlerin birleşmesiyle engellendi.

Senatodaki Cumhuriyetçi, Demokrat ve bağımsız beş bayan senatörün hepsi, kürtaj yasağı tasarısının görüşülmesini engelledi. Cumhuriyetçi Senatör Sandy Senn, toplumsal medya hesabından öbür bayan senatörlerle bir fotoğrafını paylaşarak, üç Cumhuriyetçi, bir Demokrat ve bir bağımsız vekilin ‘birleşmiş ve durdurulamaz olduğunu’ söyledi.

‘YASAĞI GÖRÜŞMEYE BAŞLAYALIM’ TASARISI BİR OY FARKLA REDDEDİLDİ

Reuters’ın aktardığına nazaran, Güney Carolina eyalet senatosunda 27 Nisan’da yapılan oturumda kürtaj yasağına karşı bir ortaya gelen bayan senatörler, kürtajı neredeyse büsbütün yasaklayan tasarının görüşülmesinin 2024’e ertelenmesini sağladı. Kelam konusu yasağın görüşülmeye başlanması istikametindeki teklif, bir oy farkla reddedildi.

Senn, dün toplumsal medya hesabından paylaştığı iletide, “Diğer eyaletlerdeki Cumhuriyetçi başkanlar, ölçülü yaklaşımları destekliyor. Tanımadığım beşerler bile kampanyamı desteklemeye başladı” sözlerini kullandı. Eyalette muhtemel bir kürtaj yasağının referanduma götürülmesini isteyen Senn, Güney Carolina Cumhuriyetçilerinin kelam konusu yasağı geçirmek için bu yasama devrinde üç defa teşebbüste bulunduğunu aktardı.

ROE-WADE KARARI SONRASI ABD’DE KÜRTAJ HAKLARI

ABD Yüksek Mahkemesi, ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli “Roe-Wade kararını” 24 Haziran 2022’de iptal etti. Bu karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken bu bahisteki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı. Mahkemenin muhafazakâr yargıçlarından Samuel Alito tarafından kaleme alınan karar görüşünde Roe-Wade kararının, ‘açıkça yanlış’ olduğu ve kaldırılması gerektiği savunuldu. Karara hayır oyu veren üç liberal yargıç -Stephen Breyer, Sonia Sotomayor, Elena Kagan- yazdıkları ortak şerhte “Bugünün kararının bir sonucu kesin: bayan haklarının ve özgür ve eşit vatandaşlar olarak statülerinin kısıtlanması” yorumunda bulundu.

ABD Yüksek Mahkemesi’nin aldığı Roe-Wade kararını bozma kararı, kararın bozulacağının basına sızdığı Mayıs-Haziran 2022 periyodunda ve sonrasında ülke çapında protestolara neden oldu. Kürtaj hakkının temel bir hak ve sıhhat hakkı olduğunu lisana getiren binlerce bayan ve kürtaj hakları savunucusu pek çok eyalette ‘Yasalarınızı vücudumdan çekin’, ‘Benim vücudum, benim tercihim’ ve ‘Kürtaj hakkı, sıhhat hakkıdır’ yazılı dövizler taşımıştı.

Roe-Wade kararının bozulmasının akabinde birden fazla ABD’nin güneyinde olmak üzere 13 eyalette kürtaj külliyen yasaklandı. Buna eyaletler, ABD’nin Idaho, Güney Dakota, Wisconsin, Teksas, Oklahoma, Missouri, Arkansas, Louisiana, Tennessee, Mississippi, Kentucky, Alabama ve Batı Virginia’ydı. Kürtaj hakkına erişim Georgia eyaletinde gebeliğin birinci 6 haftası ile sonlandırılırken Utah, Arizona, Kuzey Carolina ve Florida’da 15, 18 yahut 20 hafta hududu bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir