İstanbulluların depremden kaçışı: O bölgede arsa talebi patladı!

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta yaşanan zelzelelerin akabinde uzmanların İstanbul’da şiddetli bir sarsıntı beklendiğini tarafında yaptığı açıklamalar kentte yaşayanlarda tedirginliğe neden oldu. İstanbul’da yaşayan vatandaşlar sarsıntı ve doğal afet anında ne yapabilecekleri konusunda alternatifler ararken, akla birinci gelen şeylerden birisi de Trakya’dan arsa bakmak oldu.

Online emlak ilan sitelerinde arama trafiği katlanırken, talebin artması alanda da somut bir halde görüldü.

Yatırımcılar, başta İstanbul’un Trakya’ya açılan kapısı Silivri ve Çatalca olma üzere Tekirdağ’ın Çerkezköy, Kapaklı ve Saray bölgeleri; Kırklareli merkez ile Vize, Pınarhisar, Lüleburgaz ve Babaeski ilçelerinde arsa arayışına başladı.

Vatandaşların, içerisine konteyner, tekerlekli taşınabilir konut (tiny house) ve prefabrik koyabileceği ve doğal afet anında bu yapılarda kalabileceği arazi talebinde bulunduğu görüldü. Artan ilgi nedeniyle de fiyatlarda hareketlilik yaşanırken, uzmanlar, yatırımcılara dolandırılmamaları konusunda ihtarlarda bulundu.

‘İlanlarda temelsiz bilgiler yer alabiliyor, kesinlikle belediyelere danışın’

Silivri Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mustafa Altınkök, depremlerin akabinde ilçedeki emlaka ilginin katlandığını belirterek, bölgeye arazi almak için her gün çok sayıda vatandaşın akın ettiğini söyledi.
Altınkök, “Önceden talepler yalnızca yatırım emelli gelirken, sarsıntıların akabinde vatandaşlar, şu anda ‘herhangi bir doğal afet anında gelip kalmak için’ yer arıyor. Daha evvel bunu Kovid-19 periyodunda görmüştük. Vatandaşlar güç vakitlerde sığınabilecek bir yere muhtaçlık duyuyor.” dedi.

Silivri’ye artan ilginin arka niyetli şahısları de harekete geçirdiğini lisana getiren Altınkök, yatırımcılar için şu ikazlarda bulundu:

“Son vakitlerde ilanların çabucak hepsinde ‘konteyner koyabilirsiniz’, ‘prefabrik konut ya da tiny house koyabilirsiniz’ üzere sözler yer almaya başladı. Bu türlü bir pazarlama taktiğinin başladığını görüyoruz. Bu mutlaka hakikat değil. İmarı bulunmayan hiçbir yere ya da tarlaya hiçbir şey koyamazsınız. Alıcılar, almak istediği gayrimenkul ile alakalı ilgili belediyeden araştırma yapmadan muhakkak alım yapmamalılar.”

Altınkök, alıcılara, bilhassa bölgede yer alan kayıtlı emlakçılar ile çalışmaları tavsiyesinde bulunarak, vatandaşların yatırım iştahını fırsata dönüştürmek isteyen berbat niyetlilerin bulunabildiğini vurguladı.

‘Her 5 bireyden 4’ü imarlı arsa talep ediyor’

Mustafa Altınkök, imarlı emlakın yanı sıra tarlalara da ilginin arttığını, bu ilgi nedeniyle fiyatlarda yükseliş yaşandığını, vatandaşların alım yaparken yerin bedelini de yeterlice araştırması gerektiğini söyledi.
Şu anda Silivri’ye arsa almak için gelen her 5 bireyden 4’ünün imarlı arazi, birisinin ise tarla almak istediğini lisana getiren Altınkök, konutlara ilginin daha düşük olduğunu anlattı.

Altınkök, “Bir yer alıyorsunuz, oraya yapılacak binanın belediye hizmetlerinden faydalanıp faydalanmayacağı, gerekli yapılaşma koşullarının bulunup bulunmadığı üzere hususlarda belediyeden gerekli bilgileri almadan alım yapılmamalı. Aracıdan alınan bilgileri belediye imar planları ile karşılaştırmak gerekiyor.” biçiminde konuştu.

Artan talep nedeniyle gayrimenkul sahiplerinin elllerindeki yerleri çıkartmak istemediklerini belirten Altınkök, bu nedenle daha evvel muahedesi yapılan satışların bile iptal olabildiğini kelamlarına ekledi.

‘Sanayicilerin de ilgisi yüksek’

Çerkezköy Emlakçılar Derneği Başkanı Daimi Tavan da bilhassa Tekirdağ’ın Çerkezköy, Kapaklı ve Saray, Kırklareli’nin ise merkez, Vize ve Pınarhisar ilçelerine yatırımcıların ağır ilgisinin bulunduğunu söyledi.

İstanbul’un Trakya hududunda kalan Silivri ile Çatalca’nın kuzey bölümlerine de ilginin yüksek olduğunu lisana getiren Tavan, genel olarak Trakya’nın ise zelzelenin akabinde yatırımcıların cazibe merkezi olduğunu anlattı.

Tavan, “Bölgede arsa talebi yüzde 200 artmış durumda. Yalnızca vatandaşlar değil İstanbul’daki sanayicilerin de ilgisi yüksek. Onlar da beklenen bir zelzelede zahmet yaşamamak için üretim yerlerini Trakya’ya kaydırmak istiyorlar. Şu anda bu noktada önemli talep olmasına karşın arz yok denecek kadar az.” diye konuştu.

Daimi Tavan, vatandaşların en çok 500 bin TL ile 1 milyon TL aralığında arsa talebinde bulunduğunu belirterek, şu ihtarlarda bulundu:

“Üreticiler için yetersiz arz olsa da vatandaşlar için bölgede kâfi arsa bulunuyor. Arsa almak isteyen yatırımcıların dikkat etmesi gereken bahisler var. Ziraî niteliğe sahip yerlerde hiçbir halde yapılaşma yapılamaz. Bunu göz önünde bulundurarak alım yapmaları gerekiyor. Vakit zaman yere dönüştürmeden tarla vasfına sahip topraklar hisselendirilerek satılıyor. Bu yatırımcı için sorun oluşturabiliyor. Yatırımcılar aldıkları yerin imara açık, gerçek manada imarlı ve ifrazlı olmasına dikkat etmeli. Fiyatlarda da köpük olabiliyor. Bu noktada da yatırımcılar düzgün araştırma yapmalı.”

‘Kayıtlı emlak istişareleri ile çalışılmalı’

Tekirdağ ve Kırklareli bölgesinde emlak danışmanlığı yapan Fatih Karatepe ise bölgeye artan ilginin yetkisiz çalışan emlakçıları da harekete geçirdiğini belirterek, vakit zaman mağduriyetler yaşanabildiğine işaret etti.

Karatepe, “Yatırımcılarımızda isteğimiz, ‘taşınmaz ticareti yetki dokümanına sahip emlak danışmaları’ ile çalışmaları. Aksi takdirde daha sonra bize gelen ve yatırımlarının heba olduğunu belirten vatandaşlarımızın varlığına şahit oluyoruz.” formunda konuştu.

Çeşitli emlak sitelerinde temelsiz bilgilerin yer aldığı ilanlarla müşterileri çekmeye çalışan fırsatçıların bulunduğunu lisana getiren Karatepe, yatırımcıları “iyi araştırma yapmaları” noktasında uyardı.

‘Vatandaşlar, ‘en azından bir konteyner koyayım’ diyor’

Gayrimenkul uzmanı Abdulkadir Tanrıver, zelzele sonrası bölgede ağır bir hareketlilik yaşandığını, yatırımcıların büyük yahut küçük fark etmeden bir arsa almak için kendilerine ulaştığını söyledi.
Tanrıver, “Vatandaşlar, zelzele anında İstanbul’dan ayrılıp başını sokabileceği bir yer olmasını istiyor ve ‘en azından bir konteyner koyabileceğim yer istiyorum’ diyor. Bu taleplerin artması olağan ki fiyatları da üst istikametli etkiliyor. Fakat bölgede hala her türlü yatırımcı için gayrimenkul bulunuyor.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir