Uzay yolculuğunda bir ilk! Gözler dünyanın ilk 3D yazıcıyla üretilen roketinde…

Uzay kesiminde dev firmalar ortasında yarış devam ederken, finansal olarak aşılması gereken maliyetler bulunuyor. Relativity Space isimli şirketin 3D yazıcı kullanarak ürettiği ‘Terran 1′ roketi ise bu maliyetleri azaltmayı planlıyor. Fakat geçtiğimiz gün iki sefer fırlatma testine sokulan roket, başarısız oldu.

Dünyanın birinci 3D baskı roketi

Relativity Space’in dünyanın birinci 3D baskı roketini fırlatma konusundaki planı suya düştü. Cumartesi günü gerçekleştirilen test kapsamında Terran 1 isimli roket, iki başarısız denemede bulundu. Birinci fırlatma hava ihlalleri nedeniyle ertelendi. Ertelenen fırlatma; bir uydunun, uzay aracının menziline girmesiyle tekrar durduruldu.

Bu iki aksiliğe karşın son bir fırlatma teşebbüsü daha gerçekleştirildi. Lakin şirket, Terran 1’in motorları ateşleyemediğini fark edince fırlatmayı iptal etti. Bu aksamaya karşın, roketin hala hayatta olduğunu ve yakında daha fazla bilginin paylaşılacağını söyledi.

Yüzde 85’i 3D ile hazırlandı

Terran 1, tüm materyalleri ve 10 motoru dahil olmak üzere kütlesinin yüzde 85’i 3D baskı ile hazırlanan bir roket. Fırlatış denemeleri başarısız olsa da uzay seyahati teknolojisinde kıymetli bir dönüm noktasını temsil ediyor.

Üretim sürecinin vakitle roketleri daha ucuz ve daha süratli hale getirmesi bekleniyor. Şirket, Terran 1 roketini yalnızca 60 günde geliştirdiğini ve özel vazifelerin tamamlanmasının yaklaşık 12 milyon dolara mal edildiğini ortaya koydu.

ShiftDelete’in haberine nazaran, Relativity Space’in bir başka gayesi ise uzay aracının yaklaşık yüzde 90’ını 3D yazıcıda hazırlanmış kesimlerden yapmak. 3D baskı roket için yeni fırlatışın testinin ne vakit yapılacağı hakkında ayrıntılar şimdilik aşikâr değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir