Açlıktan ölmek üzereyken bulunan yavru Akdeniz foku kurtarıldı

Akdeniz’deki Rodos Adası’nın Kalymnia kıyısında sabah saatlerinde vatandaşlar tarafından karaya vurmuş halde bulunan ve hareket etmekte zahmet çektiği görülen yavru Akdeniz foku için kurtarma operasyonu yapıldı.

Veteriner Panagiotis Margie ve yardımcısı Dimitras tarafından birinci müdahale yapıldıktan sonra fok, Rodos Hidrobiyoloji İstasyonu’na sevk edildi. Yavru Akdeniz fokunun beslenememesi nedeniyle zayıf düştüğü ve yalnızca 17 kilogram tartısında olduğu belirtildi.

ÖZEL UÇAKLA ATİNA’YA GÖNDERİLDİ

Veterinerler eşliğinde özel bir uçak ile Atina’daki Attika Hayvan Bahçesi’nde bulunan Akdeniz Foku Araştırma Merkezi’ne (MOm – Monachus Monachus) gönderilen yavru fokun müdafaa altına alındığı belirtildi.

Yapılan açıklamada “Yavru Akdeniz foku en az iki katı yükünde ve 40 santimetre büyüklüğünde olması gerekirken sütten kesilmesi ve beslenememesi nedeniyle halsiz düşmüş ve gelişememiş, bu nedenle bir müddetliğine bakım ve tedavi altına alındı” denildi.

Koruma altında bulunan Akdeniz foklarının Türkiye, Ege ve Akdeniz’de sayılarının yaklaşık 100 civarında olduğu biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir